Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

Polska Izba Handlu zwróciła się do Burmistrza Dzierzgonia z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w związku z likwidacją miejsc parkingowych przy punktach detalicznych umiejscowionych przy ul. Odrodzenia w Dzierzgoniu (m.in. sklep sieci Lewiatan – Członek Polskiej Izby Handlu). Likwidacja parkingu spowodowała dramatyczny spadek obrotów kilkunastu sklepów i punktów usługowych oraz utrudnienie prowadzenia ich działalności – klienci nie mając gdzie parkować rezygnują z dużych zakupów, brakuje także miejsca do postoju dla dostawców.
Winna wszystkiemu jest decyzja władz Dzierzgonia w sprawie przystanku autobusowego, który zajął miejsce parkingu. Mimo licznych protestów i podpisów zebranych przez przedsiębiorców miejsca do postoju zostały zlikwidowane - przedsiębiorcom grozi bankructwo.
W związku ze skargą wniesioną przez właścicieli zagrożonych sklepów 11 i 12 lipca br. Polska Izba Handlu zwróciła się do Burmistrza Dzierzgonia z prośbą o wyjaśnienia, argumentując, że taka sytuacja może spowodować poważne straty dla miasta oraz osłabienie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorców, kierując ruch klientów do obiektów wyposażonych we własne parkingi, jak np. pobliskie dyskonty.
W tym kontekście tym bardziej zaskakująca wydaje się wypowiedź Burmistrza Dzierzgonia, Kazimierza Szewczuna cytowana przez Dziennik Bałtycki Powiśle Sztum i Dzierzgoń z dnia 6 lipca 2012, zgodnie z którą stwierdza on m.in.: „o wyborze sklepu decyduje atrakcyjna cena za atrakcyjny towar, a nie miejsca parkingowe”. Zdaniem ekspertów Polskiej Izby Handlu takie podejście świadczy o dużej nieznajomości rynku i praktyki biznesowej, ponieważ nawet najatrakcyjniejsza oferta handlowa pozostanie bez efektu jeżeli klient nie jest w stanie w sposób dla niego komfortowy dotrzeć do sklepu.
- Mamy tu do czynienia z sytuacją o tyle niepokojącą, że władze lokalne zdają się działać na własną niekorzyść – komentuje Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu - dobra kondycja i rozwój lokalnego biznesu powinny być priorytetem funkcjonowania władz publicznych, tymczasem w Dzierzgoniu, który liczy zaledwie 5700 mieszkańców przyzwala się na to, by błędy w zagospodarowaniu przestrzennym skutecznie ograniczały rozwój przedsiębiorczości, oraz przyczyniały się do wypadania z rynku już istniejących podmiotów na rzecz m.in. dyskontów – dodaje Ptaszyński.
Sklepy typu convenience, obejmujące obiekty średniej wielkości o ofercie dostosowanej do potrzeb klienta są obecnie najnowocześniejszą formą handlu. Placówki tego typu działają skutecznie dzięki dobremu dopasowaniu do lokalnej infrastruktury, co nie jest jednak możliwe w przypadku, gdy odbiera się im podstawowe zaplecze techniczne, takie, jak miejsca parkingowe, czy możliwość przyjmowania towaru.
- Dla konsumenta dostępność nowoczesnych obiektów handlowych opartych na tradycji typu convenience jest szansą na komfortowe i szybkie zakupy, a przez to wydajniejszy wypoczynek po pracy – podkreśla Ptaszyński.
Polska Izba Handlu nie wyklucza dalszych działań w związku z kryzysową sytuacją w Dzierzgoniu, tymbardziej, że jak dotąd nie otrzymała żadnej odpowiedzi od władz miasta w tej sprawie.
INFORMACJA PRASOWA z dnia 20-07-2012
-------------------------------------------------------------------------------------------
Autoryzacja: Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu
KONTAKT: Marcin Kraszewski, Rzecznik Prasowy, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 600 289 056
Polska Izba Handlu istnieje od 1997 roku jako jednostka samorządu gospodarczego, zrzesza ponad 30 tysięcy podmiotów handlowych, od pojedynczych sklepów po ogólnopolskie sieci franczyzowe i dystrybucyjne głównie w branży FMCG. Reprezentuje różnorodne formaty handlu oparte na kulturze i tradycji polskiego kupiectwa, a więc sektor polskiego handlu nowoczesnego z tradycjami. Tym samym Polska Izba Handlu jest obecnie najszerszą reprezentacją sektora handlu w Polsce.
Więcej informacji: www.pih.org.pl
Znajdź nas na Twitterze

logo franczyza kodeks

www.cross-border.pl

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

Bezpieczeństwo – kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2

 

bryt napis